Sepet 0

Sepetinizde 0 Ürün Bulunmaktadır. ÜrünlerTutar

Uzman Tavsiyeleri

Giriş
İnsanların Esansiyel yağ asitlerine gereksinimleri vardır.Bunlar Omega-3 ve Omega-6'dır
 
Omega-6 Yağ Asitleri
Bu yağ asitleri insan sağlığında büyük ölçüde önem taşımaktadır.Amerikan Kalp Derneği (1) ile balık omega-3 yağ asitlerinin alımını artırmak için kalp sorunlarını azaltmak için doğru yönde atılmış bir adımdır.
 
Esansiyel Yağ Asitleri
Omega-6 yağ asitleri, ayçiçeği yağı ve bazı bitkisel yağlar ve margarinler bunlardan yapılır.Üretilen bu yağlar hamur işlerinde kullanılır.Kek, hamur işleri, .cips vb.Bu yağlar içerisinde Omega-6 ve Omega-3 bulundurur.Omega-3 yağ asitleri iki şekilde gelir;EPA(EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit)yağlı balık,soya ve bazı fındık yağlarında bulunur.Bu nedenle aktif formları vücut kendisi dönüştürür.Bu dönüşüm daha önceden dönüşülenden daha az etkili olduğu kanıtlanmıştır.Vegan gönüllüleri sağlıklı yaşam için keten tohumu yağı takviye ettiği bulunmuştur.Anneler 15g keten tohumu ile beslenerek DHA anne sütü veya kan bulunmazken EPA bulunmuştur.
 
DHA ve EPA Rolleri
DHA vücudun tüm hücre zarlarında önemli bir yapısal yağ ve beyin,sinir sistemi ve gözlerin retinada ışığa duyarlı hücreler uygun büyüme ve gelişme için gereklidir.
Aslında DHA bir bebek için anne sütü kadar önemlidir.EPA çok önemli bir rolü vardır.EPA araştırmalara göre kalp ve damar sağlığını korumada yararlı olduğunu görülmektedir.Balık yağının kan düşürücü etkisi olduğu ve kan damarları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.EPA ayrıca ateroskleroz oluşumunu engellemektedir.EPA ve DHA vücudun tüm organlarını korumaya yardımcı,özellikle kansere yatkın düzensiz değişiklikleri önlemeye yardımcı olur.
 
Yağ Asidi Dengesi ve İnflamasyon
Hücre zarı içerisinde mevcut olan esansiyel yağ asitlerinin oluşması için eikosanaidler bilinenin en iyisidir.Bunlar vücuttaki bir çok fonksiyona sahip olan aktif biyolojik bileşiklerdir.Örneğin;oluşan kan pıhtılaşması azaltabilir yada kan damarlarının genişlemesi ile kan akışını hızlandırabilir..Aşırı İltihaplanma hücre zarlarında yağ asitleri özellikle omega-6 ,stimülasyonu üzerinde üretilen eikosanoitlerdir.Omega-3 yağ asitlerinin uyarıcı etkisi olduğu için iltihaplanmayı aza indirgemektedir.Diğer bir değişle hücre zarları,omega-3 yağ asitlerinin varlığında, bir enflamasyon "aşağı doğru nemlenmeye"yol açar ve dokulara potansiyel zararı daha azdır.
Dolayısıyla, omega-3 yağ asitlerinin bir düşük alımı (veya omega-6 yağ asitleri yüksek alımı) varsa, inflamatuar daha eğilimli olabilir. Bu kaşıntılı deri, sniffy burun veya baş ağrısı gibi daha küçük şikayetleri içerir. Veya kronik nezle, astım, egzama, sedef hastalığı, kolit, romatoid artrit, lupus, vb gibi daha ciddi koşullara olabilirler.1980'lerde keşfedilen Ayçiçek yağı kullanmak kolestrol düzeylerin azaltılmasında büyük bir etkisi vardır.Bu gün biz zeytinyağı da kolesterol düşürücü olduğunu biliyoruz.
 
İltihap Belirtileri
Antioksidan vitaminler ve eser mineraller içerikleri için günde 5 porsiyon meyve sebze yemek çok önemlidir.Bu makalede ne kadar yağ asidi bahsedilsede anlatılsada beslenme entegre olarak bütünsel görülmektedir.Sizin esansiyel yağ asidi alımının arttırılması antioksidan kaynakları üzerinde yüksek bir talep sunmaktadır.
Yağ asidi dengesini nasıl iyileştirebilirsiniz?
Yapmanız gereken ilk şey bilinmeyen yağların ve bitkisel yağları azaltmaktır.Zeytinyağının birçok çeşidi vardır.Salata soslerı ve yemek pişirirken yüksek kaliteli zeytinyağları kullanabilirsiniz.Ayrıca kek,hamur işleri, börek, hazır sandiviç, cips, unlu mamüller gibi Omega-6 bakımından zengin işlenmiş gıdalardan uzak durun.
 
Omega-3 Ne Kadar Gereklidir?
Çoğu insan sağlığını korumak için EPA + DHA günde 1 gram ihtiyacı vardır.Ciddi bir inflamatuar acı bir durum varsa günlük ortalama üç yemek kaşığı balık yağı gerekebilir.Başka bir seçenek olarak günlük omega-3 balık yağı almaktır.
 
Balık Yağları Alınmazsa Ne Olur?
Eğer vegan yada vejeteryan iseniz balık yağlarını alamazsınız.Bu gereksiniminizi karşılamak için keten tohumu yağı ile takviye ederek sağlayabiliriz.Bu sizin EPA üretiminde yardımcı olur.Fakat DHA üretiminde mümkün olmamaktadır.DHA üretimi için bitkisel kökenli deniz yosunu olmuştur.Esansiyel yap asidi almak isteyen vejeteryanlar için Keten tohumu ve Yosun karışımı çözüm sağlayacaktır. 
 
 
(1) Kris-Etherton, PM ve ark. (2002) Sirkülasyon 106, 2.747
(2) Fokkema, MR ve ark. (2002) Prostaglandins Leukot Essent yağ asitleri 63.287.
(3) Francois CA ve diğ. (2003), Am J Clin Nutr 77, 226 bulunmaktadır.