Sepet 0

Sepetinizde 0 Ürün Bulunmaktadır. ÜrünlerTutar

Zeytinyağının Şifalı Özellikleri

Zeytin ağacının kökeni denk ve yüzyıllar boyunca insanlığın kaderini yönetilen ve Batı kültürüne damgasını vuran Akdeniz medeniyetlerin genişlemesi ile karışarak, zaman içinde kaybolur.

Zeytin yaprağı fosilleri İtalya'da Mongardino de Pliosen yatakları bulunmuştur. Fossilised kalıntıları Kuzey Afrika'da Relilai salyangoz kuluçkahane de Üst Paleolitik gelen tabakalarda bulunmuştur, ve yabani zeytin ağaçları ve taş parçaları Kalkolitik dönemi ve İspanya'da Tunç Çağı kazılarında ele geçmiştir.Zeytin ağacı varlığı bu nedenle on ikinci binyıl kadar uzanır.

Son derece bol ve kalın ormanlarda yetişen nerede yabani zeytin ağacı Küçük Asya kökenli. Bu Anadolu üzerinden Suriye'den Yunanistan'a yayıldı görünüyor (De Candolle 1883) diğer hipotezler Mısır, Nubia, Etiyopya, Atlas Dağları veya kaynak alanı olarak Avrupa'nın bazı alanlarda daha düşük işaret rağmen. Bu nedenle Caruso tüm Akdeniz Havzası için yerli olmasını inanılan ve Küçük Asya yaklaşık altı bin yıl önce ekili zeytin doğduğu olduğu dikkate alır. Asurlular ve Babilliler zeytin ağacı aşina değildi alanında tek antik uygarlıkların.

Zeytin ağacı orijinal ev olarak İran platosu ve Suriye ve Filistin (Acerbo), Akdeniz kıyılarına Güney Kafkasya uzanan bölgede alarak, onun ekimi oradan adaya yayılan, bu son iki bölgelerde oldukça gelişmiş Kıbrıs ve Anadolu'ya doğru veya Mısır doğru Girit adasında itibaren.

16. yüzyılda Fenikeliler M.Ö. daha sonra kendi yetiştirme artarak Solon İhraç zeytin dikim düzenleyen kararname zaman M.Ö. 4. yüzyılda büyük önem kazanmıştır M.Ö. 14. ve 12. yüzyıllar arasında Yunan anakara için tanıtan, Yunan adalarında boyunca zeytin yaygınlaştırılması başladı .

Trablus, Tunus ve Sicilya adasında ulaşan Akdeniz ülkeleri boyunca M.Ö. 6. yüzyılda itibaren, zeytin yayıldı. Oradan güney İtalya taşındı. Saygınlık, ancak, İtalya'da zeytin ağacı Troy (M.Ö. 1200) çöküşünden önce üç yüzyıl kadar uzanır ileri sürmüştür. Muhtemelen Trablus veya Gabes (Tunus) için, - başka bir Roma tarihçi (Penestrello) ilk zeytin ağacı Lucius Tarquinius Priscus Elder (578 M.Ö. 616) döneminde İtalya'ya getirildiğini geleneksel görünümü savunur. Yetiştirme Calabria Liguria için, güneyden kuzeye doğru yukarı taşındı. Romalılar Kuzey Afrika'da geldi, Berberiler greft delice zeytin nasıl biliyordu ve gerçekten işgal ettiği topraklardan genelinde ekimi geliştirmişti.

Romalılar insanların yerleşmek için kendi fetihler huzurlu bir silah olarak kullanarak, Akdeniz'e kıyısı olan ülkelere zeytin ağacının genişleme devam etti. Bu 600 M.Ö. Marsilya'da tanıttı ve oradan Galya bütününe yayıldı. Korsika içinde Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Cenevizliler tarafından getirilen söyleniyor ise zeytin ağacı, Roma döneminde Sardunya `de piyasaya sunuldu.

Zeytin büyüyen Fenikeliler (1050 BC) deniz hakimiyeti sırasında İspanya'ya tanıtıldı ama kayda değer bir ölçüde gelişmedi Scipio (212 BC) ve Roma kural (45 BC) gelinceye kadar. Üçüncü Pön Savaşı'ndan sonra, zeytin Baetica vadinin büyük bir streç işgal ve Portekiz dahil İber yarımadasının merkezi ve Akdeniz kıyı alanları doğru yayıldı. Araplar İspanya'nın güneyindeki yanlarında çeşitleri getirdi ve çok ekimi yayılmasını etkilediği İspanyol zeytin için kelimeler (aceituna), yağ (aceite), ve yabani zeytin ağacı (Acebuche) ve zeytin (Azeitona için Portekizce kelimeler ) ve zeytinyağı (azeite) için, Arapça kökleri var.

Amerika (1492) ile onun Akdeniz sınırlarının ötesine zeytincilik yayılma keşfi ile. İlk zeytin ağaçları Sevilla Batı Hint Adaları ve daha sonra Amerika Kıtası için yapılmıştır. 1560 zeytin bahçeleri ile daha sonra bitkilerden biri fethi sırasında getirdi Peru, Kaliforniya, Şili ve Arjantin, daha sonra, Meksika'da yetiştirilen ediliyordu - eski Arauco zeytin ağacı - bu güne kadar yaşıyor.

Daha modern zamanlarda zeytin ağacı Akdeniz dışında yayılmaya devam etti ve bugün çok Güney Afrika, Avustralya, Japonya ve Çin gibi kökeni kaldırılır gibi yerlerde çiftlik olduğunu. Duhamel dedi, "Orada burada güneşin izinleri, zeytin ağacı kök ve kazançlar zemin alır" diyerek kapatılmış olabilir "zeytin ağacının artık büyür Akdeniz biter",. Gibi